środa, 24 listopada 2010

Wszyscy na Ciebie czekamy

Drodzy czytacze, do tej pory nie było tu o tym mowy... nie wiem na ile kwestie wiary w Boga obecne są w Waszym życiu i na ile są Wam bliskie... nam bliskie są bardzo i staramy się z całych sił przybliżyć je naszym dzieciom. Otóż zbliża się Boże Narodzenie, czas wyjątkowy, bo w tym czasie Jezus na prawdę może na nowo narodzić się w naszych sercach, o ile Go do nich zaprosimy. Dlatego przychodzę dziś do Was z bardzo ciekawą propozycją na ten czas oczekiwania, na Adwent...

Wydawnictwo Sykomora wydało nową książeczkę "Wszyscy na Ciebie czekamy". Jest to książka dla całej rodziny, nie tylko dla dzieci...


Zawiera 28 krótkich, odręcznie (to dla mnie bardzo ważne!) ilustrowanych opowiadań, po jednym na każdy dzień Adwentu. Do książeczki dołączona jest płyta CD z tradycyjnymi pieśniami adwentowymi w pięknej aranżacji. Już troszkę słuchaliśmy - aż chciało się śpiewać (a Antek podrygiwał). Oprócz tego jest plansza z grotą-szopką i zeszyt z postaciami do wycinania, które można przyklejać do planszy.
Ja oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie poprzerabiała tych postaci na magnesy - dzięki temu na dłużej nam starczą i będziemy mieć zabawę również w kolejnych latach ;) Magnesy umieściłam w eleganckim białym pudełku, więc całość prezentuje się bardzo godnie. Ala jeszcze nie widziała, pokażę jej w niedzielę.


 TU się dowiecie, gdzie tę książkę kupić. Adwent już tuż tuż...

Pod wpływem książki "Dziki Ojciec" Szymona Grzelaka jesteśmy bardzo nakręceni na rytuały rodzinne...
Adwent to czas, który aż prosi się o wypracowanie jakiegoś rytuału... W tym roku nasz plan jest taki: codziennie wieczorem będziemy zapalać świecę w wieńcu adwentowym (którego jeszcze niestety nie mamy, ale bądźmy dobrej myśli...), zmówimy krótką modlitwę i przeczytamy jedno z opowiadań z książeczki. Porozmawiamy sobie na temat tego opowiadania i Ala przyczepi na planszy odpowiednią postać. Potem Ala zgasi świeczki (może będzie je też zapalać - nie wiem).

Oprócz tego będzie mogła przyozdobić niebo planszy gwiazdkami (których też jeszcze nie mamy, ale coś wymyślę) - jedna gwiazdka za jeden dobry uczynek lub nawyk.
Listę punktowanych (gwiazdkowanych) nawyków i uczynków sporządzimy w najbliższą niedzielę, na pewno znajdą się na niej takie pozycje jak:
- odwiesiłam kurteczkę do szafki,
- ładnie (bez bicia) bawiłam się z Antkiem,
- nie marudziłam przy stole... etc.

Jak już niebo nam się zapełni, to myślę, że będziemy szykować żłóbek dla Dzieciątka i wyściełać go siankiem dobrych uczynków - ale o tym napiszę później ;)

A Wy, jakie macie pomysły na Adwent? podzielcie się, proszę :)


8 komentarzy:

Magda pisze...

Właśnie szykujemy się do robienia kalendarza adwentowego :)

Aneladgam pisze...

O, u naszych wrocławskich dominikanów jest do nabycia, bardzo się cieszę :) Moje dzieci jeszcze pewnie za małe, ale co tam :)

U nas Adwent jest magicznym czasem, od zawsze. Modlimy się co dzień wspólnie, ale w czasie Adwentu przy zapalonych na wieńcu świeczkach. Co mi przypomina, że w tę sobotę muszę zrobić wieniec!

I zawsze w III niedzielę Adwentu (niedziela Gaudete) zaczynamy już śpiewanie kolędy Gaudete i wtedy też pieczemy pierniczki (ciasto nastawione już w listopadzie) :)

marysiek pisze...

Fajnie, że napisałaś o tej książce. Miałam zamiar ją przejrzeć przy najbliższej wizycie w Stu Pociechach, ale jak tak, to chyba kupię w ciemno :) Bardzo trudno jest znaleźć coś o Bogu dla dzieci, żeby nie było infantylne, żeby miało dobre ilustracje... Dlatego jeśli coś znajdziesz - PISZ! Ja też na pewno się podzielę, jeśli znajdę wartościowe książki.
A co do Adwentu, to u nas będzie w tym roku wieniec i modlitwa przy nim, zapalanie świec. Na kalendarz Stefek jeszcze ciut za mały...chyba, a może się mylę :)

K pisze...

My też zrobimy kalendarz, ale taki łańcuchowy:) - takie łańcuchy, jakie robi się na choinkę - fioletowo, różowo, biały. Na każdym ogniwie kalendarza będzie data i jakieś "polecenie" dla Stasia, np. zaproponuj, że nakryjesz do kolacji; posprzątaj zabawki sam, nie proszony; zapal świeczkę na wieńcu; spójrz w niebo i powiedz Bogu, za co chcesz mu podziękować; itp, itd. Codziennie będziemy rozcinać jedno ogniwo, liczyć ile dni pozostało jeszcze do Bożego Narodzenia, czytać polecenie i oczywiście pamiętać, żeby je wykonać;)

Też będziemy się modlić przy świeczkach - myślę, że Staś będzie je zapalał i gasił - zobaczymy:)

no i książka w Stu Pociechach zakupiona:) więc pewnie podążymy za Twoimi pomysłami z nią związanymi

Bellis pisze...

Kupimy na przyszły rok, bo w tym roku nie dojdzie pocztą przed początkiem adwentu. Mamy za to taki kalendarz: http://catholicus.pl/chodz-poszukamy-gwiazdy-betlejemskiej-24-opowiadania-na-adwent-p-1805.html
Cieszę się z tego Adwentu z małymi dziećmi; gdy podrosną, ciężej będzie skupić ich uwagę na tym co najwazniejsze...

Jo pisze...

Dziękuję za komentarze i za to że podzieliłyście się Waszymi pomysłami - rytuałami na adwentowy czas :)

@Aneladgam - ja właśnie się tym wieńcem stresowałam, bo u mnie nigdy wcześniej nie było tego zwyczaju, a mi się podoba i mam zamiar go w naszej rodzinie wskrzesić ;) No i dziś zupełnie niespodziewanie natrafiłam na idealny - z jemioły :) tak więc jeszcze świece przytwierdzę i gotowe :)

@Marysiek - na pierwszym miejscu to tego "Dzikiego Ojca" polecam!!! to dopiero genialna lektura

@K - ten Twój Staś to niesamowity jest! my póki co musimy popracować nad posłuszeństwem i jako takim zachowaniem ;D

@Bellis - ten Wasz kalendarz też wygląda ciekawie, a pomysły ma fajne w środku? no i czy są realne? zajmują dużo czasu?

Adwent ma niesamowity potencjał jeśli chodzi o rytuały! właściwie problem jest, co wybrać, żeby tych dzieci nie przeciążyć ;D

Bellis pisze...

Pomysły ma dość fajne, to są proste prace plastyczne - ozdoby świąteczne albo przepisy na jakieś łatwe ciasteczka czy wafelki. Lubimy ten kalendarz, zwłaszcza że na co dzień nie można go czytać, jest wyjątkowy, adwentowy :)
(właśnie dostałam wiadomośc, że w Krk po dwunastce będzie promocja "Wszyscy na Ciebie czekamy". Wyslemy ciocię żeby nam kupiła :))

marysiek pisze...

"Dziki ojciec" stoi u nas na półce od dawna, zaczytany już do szczętu :)

Podobne wpisy

Wystąpił błąd w tym gadżecie.